Haberler

Yürüyüş Parkurları için Hedef Tam 3 Bin Km!

Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkurları doğaseverleri bekliyor

Bolu Belediyesi, doğal güzellikleri ile ünlü kenti Türkiye’nin ve dünyanın ‘doğa sporları’ merkezi yapmak için emin adımlarla ilerliyor. Eşsiz güzellikleri ile doğaseverleri büyüleyen parkurlarda yürüyüş yapmak için Türkiye’nin dört bir yanından birçok kişi Bolu’ya akın ederken, Bolu Belediyesi ise şuan bin 675 kilometre olan parkur uzunluğunu 3 bin kilometreye çıkartmak için yoğun mesai harcıyor.

Ankara ve İstanbul gibi iki büyük metropol şehrin arasında yer alarak jeopolitik bir öneme sahip olan Bolu, doğa sporlarının merkezi olma yolunda hedefine emin adımlarla ilerliyor. Belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra çevre ve doğaya uyumlu çalışmaları ile de adından sıkça söz ettiren Bolu Belediyesi, doğal güzellikleri ile ünlü şehri ‘doğa sporları’ alanında Türkiye’nin ve dünyanın merkezi yapmak için çalışmalarına hızla devam ediyor. Üç yıl önce başlayan çalışmalar neticesinde şuana kadar bin 675 kilometre doğal yürüyüş parkuru oluşturuldu. Tabiatın Kalbi Bolu Kültür ve Doğa Derneği’nin de destek verdiği çalışmalar sayesinde bu uzunluk yılsonu itibariyle 2 bin kilometreye çıkacak. Şu anki durumuyla bile Türkiye’nin ‘en uzun yürüyüş parkurlarına’ sahip olan Bolu Belediyesi ancak bu uzunluğu da yeterli görmeyerek; 2018 yılının başına kadar toplam parkur uzunluğunu 3 bin kilometreye çıkartmayı hedefliyor ve bu doğrultuda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Güzergâhlarda güvenlik önlemleri alındı

Bin 675 kilometre mesafeli doğal yürüyüş parkurunda ise uzunlukları 6-30 kilometre ve zorluk dereceleri 1-6 arasında değişen 159 adet yürüyüş yolu, 18 adet bisiklet yolu var. Ayrıca 5 adet tırmanma kayası ve 6 adet de kanyon bulunmakta. Bunun yanı sıra mevcut güzergâhların tamamı GPS (küresel konum belirleme sistemi) ile kayıt altına alınarak, gerekli güvenlik önlemleri için işaretleme/yön tabelaları da dikilmiş durumda.

Her hafta farklı bir organizasyon

Bolu Belediyesi’nin oluşturduğu yürüyüş parkurlarında trekking yapmak, hem de doğasıyla ünlü şehrin saklı güzellikleri keşfetmek üzere Türkiye’nin dört bir yanından, hatta dünyanın birçok noktasından doğaseverler Bolu’ya akın ediyor. Tabiatın Kalbi Bolu Kültür ve Doğa Derneği, Bolu Belediyesi’nin destekleriyle yıl içerisinde sürekli olarak yürüyüş organizasyonları yapıyor. Etkinliklere katılmak isteyenler Bolu Belediyesi’nin resmi web sitesi olan www.bolu.bel.tr adresine girerek ‘Etkinlik’ sayfasından veya Facebook/Tabiatın Kalbi Bolu Kültür ve Doğa Derneği sayfasından başvuruda bulunabilirler.

Haber: Hakan KAPUCU

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı