Yaban Yaşamı

Birbirinden farklı jeolojik, coğrafik ve ekolojik yaşam alanlarına sahip Bolu’da güçlü ormanlar, geniş düzlük ovalar, akarsular, ve göllerin her biri yaban hayatı (fauna) için önemli yaşam alanları meydana getirmiştir. Nemli kuzey kuşağındaki yapraklı ormanlardan, daha kurak İç Anadolu stebine geçiş alanında bulunan Bolu, birçok yaban hayvanına yuva olmuştur. Abant Dağları ve Yedigöller Bölgesi zengin yaban hayvanı varlığı sebebiyle ‘Yaban Hayvanı Geliştirme Sahası’ olarak ilan edilmiştir. Böylece bu iki korunan çifte koruma sahip alanlarımızdandır.

Geyik (Cervus elaphus), karaca (Capreolus capreolus), ayı (Urcsus arctos), yaban domuzu (Sus scrofa), kurt (Canis lupus), tilki (Vulpes vulpes), çakal (Canis aureus), dağ kedisi (Felis sylvetris), vaşak (Felis lynx), porsuk, sansar (Martes martes), sincap (Siurus vulgaris) ve tavşan (Lepus europeaus) bu ormanlarda görülebilir.

Bolu ormanlarının zenginliği ve güçlü yapısını ortaya koyması bakımından ayının varlığı son derece önemlidir. Her orman ayıları beslemez ve barındırmaz. Eğer bir ormanda ayılar yaşıyorsa, ağaç varlığı ve ekosistem çeşitliliği bakımından zengin ve güçlü ormanlara sahipsiniz demektir.

Ayılar kış uykusuna yatan hayvanlardır. Kış uykusuna yatmadan önce derilerinin altını kalın bir yağ tabakası ile kaplamak için bol miktarda beslenirler. Yaz mevsimi ve sonbahar ayları ayıların kış uykusuna yatmadan önce bol bol beslendikleri zamanlardır. Derelerdeki alabalıklar ve sonbahardaki orman meyveleri önemli besin kaynaklarıdır. Ayların saklanabilmesi için güçlü ormanlara sahip olmak kadar, beslenebilmeleri için de çeşitliliğin yüksek olduğu habitatlara sahip olması gerekir.

Bitkilerin meyvesi, böcekler, memeli küçük hayvanlar, ender olarak dağ keçileri ve geyikgillerin küçükleri, hatta kuşlar ayılar için önemli besin kaynaklarıdır. Aç kalırlarsa, evcil hayvanlara da saldırabilirler. Ayı, kalın postuyla iyi korunduğundan, çok sevdiği balı ele geçirmek için, arı kovanlarını saldırmaktan çekinmez. Sonbaharda ayılar, kış uykusu sırasında, derialtı yağ tabakasının kalınlığını artırmak için, bol miktarda kayın kozalağı ve kestane yerler.

Kışı içi kuru dal ve otlarla döşenmiş, girişi oldukça koruntulu, güvenli bir barınakta geçirirler. Ağaçlara tırmanmayı, kayalıkları aşmayı, yüzmeyi, suya dalmayı bilir. Ayı, şaşılacak ölçüdeki çevikliği ve olağanüstü gücü nedeniyle, çok çeşitli ortamlara kolayca uyar. Aşırı sıcaklığı da, kuraklığı da sevmez. Yıkanabildiği akarsu kenarlarını ve ağaçlık yerleri daha çok sever.

Yuva olarak kullandığı ininin çok yakınları bir yana bırakılırsa, ayıların öteki avcı hayvanlar gibi bir yaşama alanı yoktur. İriliği ve gücüyle öteki hayvanlardan ürkmemesine karşılık insandan çekinir. Bu yüzden de, gececi bir hayvan olmuştur.

[starlist]

[/starlist]

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Tabiatın Kalbi Bolu Fotoğraf Yarışması

fotoyarisma

Kategoriler

Bizi Takip Edin