Tabiatı Koruma Alanları

Kale Bolu Fındığı

Bolu’ya 35 km. mesafede Yedigöller yolu üzerinde 480 hektarlık alanı kapsayan Kale Bölgesi, 1988 yılında Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiştir. Ülkemizde doğal olarak yetişen ve nesli azalmakta olan Bolu Fındığının 30 – 35 metre boy ve 140 cm.ye kadar çaplarda bulunan örnekleri alanın en önemli kaynak değerleridir. Alan ayrıca çok çeşitli flora ve faunaya da sahiptir.

Alanda bulunan su kaynakları ise yaban hayatı için önem taşımaktadır.

 

Kökez

Aladağların Bolu Ovasına bakan kuzey yamaçlarındaki Kökez Bölgesi, çok yaşlı göknar ormanlarına sahip olması nedeniyle “Tabiatı Koruma Alanı” kapsamına alınmıştır. 324 hektar alanı kaplayan Kökez Tabiatı Koruma Alanına Bolu – Seben yolunun 18. km’sinden ayrılan orman yolu ile sahaya ulaşılabilinir. Uludağ göknarı, kayın ve gürgen başlıca ağaç türlerini oluşturur. Bolu İl Merkezinin içme suyu da bölgeden çıkan kökez suyu ile karşılanmaktadır.

 

Akdoğan Rüzgarlar Ebe Çamı

Bolu Merkez Yenigüney köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Ankara-Bolu karayolunun 168. km’sinden itibaren Yenigüney köyüne giden 2.5 km’lik yol ve aynı karayolunun 172. km’sinden ayrılan 1 km’lik yol ile ulaşılmaktadır. Nadir ve nesli tehlikeye düşmüş “Ebe Çamının” dünya üzerinde yegane tabii yayılış alanlarını teşkil etmesi bu sahalara eşsiz bir tabiat parçası özelliği vermektedir. Ebe çamı, karaçam, meşe sahadaki başlıca ağaç türlerini meydana getirmektedir.