Haberler

Bolu ‘spor kenti’ hedefine hızla ilerliyor!

Bolu, 2023 yılında düzenlenecek Oryantring Dünya Şampiyonasına aday oluyor.‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası’nı değerlendirme toplantısında konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 2020 Avrupa Oryantring Şampiyonasına ve 2023 Dünya Oryantring Şampiyonası’na Bolu ili olarak talip olduklarını açıkladı.

Tabiatın kalbi Bolu, geçtiğimiz hafta ‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası’na ev sahipliği yaparak “spor şehri” olma yolunda önemli bir başarıya imza attı. 6-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen şampiyonanın başarıyla tamamlanmasının ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bugün düzenlenen değerlendirme ve teşekkür toplantısında şampiyonayı değerlendirdi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

BOBES’te gerçekleşen ‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası değerlendirme ve teşekkür toplantısına Başkan Yılmaz’ın yanı sıra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, Oryantring Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Kuş ile yarışmada görev alan hakemler ve sporcular katıldı.

 “Bolu, turizm, spor, sağlık ve üniversite şehri olacak”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yaptığı açıklamada,  Bolu’nun gelecekte turizm, spor, sağlık ve üniversite şehri olacağını tekrarladı.

“Biz hedefimizi böyle koyunca ilk günden bu yana çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” diyen Yılmaz, “Şuan bunların tamamının turizme çıktığını bilesiniz. Yani eğer sporu geliştirebilir, Türkiye’den ve dünyadan gelecek sporcuları Bolu’da buluşturabilirsek, Bolu’nun tanıtımını yapmış olacağız, hem de Bolu’nun her kesimine hizmet vermiş olacağız. Biraz önce arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi şampiyonaya 2 bin 500 kişi katıldı. Bu sporcular birer su içse 2 bin 500 su tüketilmiş olacak. Dolayısıyla ekonomik anlamda şehrimize büyük katkılar sağlayacak.” dedi.

“Bu organizasyonun asıl sahibi sizlersiniz”

Başarıyla tamamlanan Türkiye Şampiyonası’nın özel bir organizasyon olduğunu belirten Yılmaz, organizasyona katkı verenleri de unutmayarak “Hem il müdürümüz, hem temsilcimiz her ne kadar belediyeyi öne çıkartsalar da bu organizasyonun asıl sahibi sizlersiniz.  Eğer sizler böyle bir şampiyonanın Bolu’ya alınmasını sağlamasaydınız, kimsenin burnunun bile kanamadan ve herkesin memnun ayrılacağı bir şekilde bitirilmesine katkı vermeseydiniz bizler sadece şekilde kaldırdık. O nedenle hepinizi kutluyorum. Bu şampiyona ile eğer birlikte hareket edebilirsek neleri başarabileceğimizi ispatladık.”  diye konuştu.

“İnşallah Oryantring Dünya Şampiyonasını Bolu’ya kazandıracağız”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ayrıca, Oryantiringde 8 ülkenin federasyon yetkililerini Bolu’da ağırladıklarını ve bir toplantı yaptığını da söyledi. Yılmaz, toplantının içeriğini basınla paylaşarak, “Yayla Çayırı’nın sürekli kamp merkezi haline dönüşmesiyle ilgili bir tespit oldu. Uluslararası heyetle yaptığımız görüşmelerde, 2020 Avrupa Oryantring Şampiyonasının ve Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılında düzenlenecek olan Dünya Oryantring Şampiyonası’nın Bolu’da yapılasını talep ettik. 9 tane yabancı federasyon başkanı buna destek verecekler. Ancak onların vereceği destekle biz bu kararı çıkartamayabiliriz düşüncesiyle, şu an 70 ülkenin federasyon başkanlarını Bolu’ya davet ettik. İnşallah dünyanın farklı ülkelerinden gelecek 70 Oryantring Federasyon Başkanını Bolu’da ağırlayacağız. Ve inşallah böylelikle de 2023 yılında düzenlenecek Oryantring Dünya Şampiyonasını Bolu’ya kazandıracağız. ” değerlendirmesinde bulundu. “Bunun için eksikliklerimiz var mı, var. Yatak kapasitemiz buna müsait değil” diyen Yılmaz “Önümüzdeki süreçte 2023 yılına kadar bunun alt yapısını oluşturmak zorundayız. Bu konuda da hepimize önemli görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Spor İl Müdürü Ertem: “Başkanımız her zaman bizlere destek veriyor”

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a teşekkür ederek “Öncelikle böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmamıza vesile olan kıymetli ağabeyimiz Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Ben 3 yıldır İl müdürlüğü yapıyorum. Başkanımız her zaman bizlere destek veriyor” dedi.

“Bu tür organizasyonlarımız devam ediyor”

Ertem, sporun, bir ili kalkındıracak en önemli etmenlerden bir tanesi olduğunu belirterek “Çünkü spor yapan kişi sayısı arttıkça Bolu’ya gelecek kişi sayısı da artacaktır. Dolayısıyla turizmi de kendiliğinden kalkındırmış olacağız. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı son derece mutluyuz.   Bu tür organizasyonlarımız devam ediyor. Bu hafta hentbol da Türkiye kupası Final-Four’a ev sahipliği yapacağız. Beşiktaş, Göztepe, Eskişehir ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ağırlayacağız. Bu ayın sonunda yine belediye başkanımızın desteğiyle Türkiye Karate Şampiyonasına ev sahipliği yapacağız” diye konuştu.

Oryantring İl Temsilcisi Kuş: “Bu onuru yaşatan herkese teşekkürlerimi sunuyorum”

Oryantring İl Temsilcisi Mustafa Kuş da Oryantring branşı için Türkiye’de hiçbir ilde verilmeyen desteğin Bolu da verildiğini ifade ederek, “Gerek Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz gerekse Bolu Belediyemiz tarafından sürekli destekleniyoruz. Bundan çok memnunuz” dedi. Kuş, başarıyla tamamlanan şampiyona sonrası birçok telefon aldıklarını da ifade ederek “Sürekli olumlu dönüşler alıyoruz. Dedikleri şey de şu: Bugüne kadar gördüğümüz en iyi organizasyon. Hepinizi kutluyoruz. Bu nedenle bizlere bu onuru yaşatan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Türkiye Oryantiring Federasyonu Bolu İl Temsilcisi Mustafa Kuş tarafından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a plaket taktim edildi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem de sporculara ve hakemlere teşekkür belgesi ve çiçek taktim etti.

Haber/Fotoğraf: Hakan KAPUCU

Kamer/Montaj: Oğuzhan YALINIZ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı