Haberler

Bolu, spor dünyasını ağırladı

Tabiatın Kalbi Bolu, Türkiye’nin 43 spor federasyonunun başkan ve temsilcilerini, hafta sonu ‘Spor Kenti Bolu’ tanıtım toplantısında ağırladı. Bolu Belediyesi’nin organizasyonu ile buluşan spor federasyonu yöneticileri, Bolu’nun hem doğal güzelliklerini hem de sportif altyapısını yerinde inceleme fırsatı buldu. “Sporda dünya markası olmaya kararlıyız” diyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Biz bu şehrin geleceğine sporun ışık vereceğine inanıyoruz. Bolu’da tüm olimpik sporların yapılabileceği altyapıya sahibiz. Turizm, sağlık ve spor şehri olmak ekonomimizi de daha güçlü hale getirecek. Spor federasyonu başkan ve temsilcileri ile güç birlikteliği yapmak, karşılıklı kazanmak istiyoruz” dedi. Bolu Valisi Aydın Baruş da, “Bolu’nun potansiyelini düşündüğümüzde en önemli sektör,  turizm sektörü. Spor turizmi önceliklerimiz arasında yer alıyor. Belediyemiz ile birlikte Bolu’nun spor turizmini nasıl daha fazla hareketlendirebiliriz diye çalışıyoruz” diye konuştu.

Bolu Valisi Aydın Baruş ile Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya spor federasyonlarından ilgi büyüktü.

Federasyon başkanlarından yoğun katılım

Gazelle Otel’de gerçekleşen “Spor Kenti Bolu” tanıtım toplantısına; Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanı Ufuk Arman, Binicilik Federasyonu Başkanı Atıf Bülent Bora, Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Büyükbakırcı, Buz Pateni Federasyonu Başkanı Ahmet Hamdi Gürbüz, Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan, Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar, Eksrim Federasyonu Başkanı Murat Atalı, Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı, Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Kızak Federasyonu Başkanı Serkan Yaşar, Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz ve Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan katıldı.

Bocce Bowling Dart, Üniversite Sporları, Görme Engelliler, İşitme Engelliler, Satranç, Triatlon, Okul Sporları, Kürek, Masa Tenisi, Kick Boks, Halter, Wushu, Kayak ve Özel Sporcular gibi çeşitli federasyonlardan ise başkan vekili ve genel sekreter düzeyinde katılım gerçekleşti.

“Alt yapılar hazır, tüm federasyon başkanlarını bekliyoruz”

‘Spor Kenti Bolu’ tanıtım toplantısında konuşan Bolu Belediye Başkanı Yılmaz, federasyon başkanlarına seslenerek, “Tabiatın Kalbi Bolu olarak markalaşan şehrimiz turizmde hızla cazibe noktası olmaya başlıyor. Termal yatırımlarla sağlık turizmi konusunda da mesafe aldık. Spor, bu şehrin güçlü geleceğine atacağımız en önemli adım. Bolu’ya, yaklaşık olarak 2,5 saat bir yolculukla Türkiye’nin üçte birinden ulaşılabiliyor.  Yamaç paraşütü, off-road, dağ bisikleti gibi alternatif sporlar da dahil olmak üzere, tüm olimpik sporların yapılabileceği, kamplara ve organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir kapasiteye sahibiz. Bolu Belediyesi olarak bu hedefle tüm alt yapı projelerini tamamladık, olimpik standartlardaki tesislerimizi de birer birer hayata geçiriyoruz. Bugün 43 spor dalının yöneticilerine ev sahipliği yaptık. Onların görüşleri, önerileri ve talepleri doğrultusunda yol haritamızı oluşturacağız. Amacımız, tüm federasyon başkanları ile birlikte Bolu’nun dünya spor kentleri arasında hak ettiği yeri alması için çalışmak” dedi.

“Avrupa kulüplerini de bekliyoruz”

Yılmaz, Bolu’nun hem Avrupa hem de Türkiye liglerindeki futbol kulüplerinin kamp merkezi olabileceğini düşündüklerini kaydederek, “Futbol kulüplerinin kamp çalışmaları için en uygun iklim koşulları Bolu’da. Avrupa ve Türk liglerinde mücadele eden futbol takımlarının kamp merkezi olması için de çalışmalarımız var. Fenerbahçe’nin Topuk Yaylası’nda tesisi var. Beşiktaş da Gerede’ye gelecek. Şu an Bolu’nun her köşesinde 4 bin 32 adet futbol sahası yapılabilecek yer tespit ettik. Futbol kulüplerinin hepsine çağrıda bulunuyoruz. Her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Avrupa kulüpleri için de girişimlerimiz olacak” diye konuştu.

Bolu, golfte de iddialı

Bolu topraklarında toplamda 467 golf sahası kurulabilecek doğal alan belirlendiğini kaydeden Yılmaz, “Antalya’dan sonra Bolu da golfte Türkiye’nin önemli merkezi haline gelebilir. İklim ve doğa koşulları açısından son derece uygunuz. Doğaya zarar vermeden, uzmanlara danışarak hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz. Golf denilince akla Bolu’nun da gelmesi konusunda çok istekliyiz” dedi. Bu kapsamda yatırımcılara da çağrıda bulunan Yılmaz, “Bolu’nun doğayı koruma-kullanma dengesini gözeterek, planlı bir şekilde büyümesini sağlayacak yatırımcılar için her türlü bürokratik kolaylık sağlanacaktır. Valiliğimizle birlikte, Bolu’yu dünya standartlarında bir spor kenti yapacak yatırımcılara her türlü imkanı ve desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Vali Baruş: “Spor turizmi, Bolu’nun geleceğidir”

Bolu Valisi Aydın Baruş da federasyon başkanlarına, “Valilik, Belediye Başkanlığı ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak spor federasyonlarının Bolu’da yapacağı kamplarda, Türkiye ve hatta uluslararası turnuvalarda sizlere ev sahipliği yapmaya her zaman hazırız. Çünkü biz spor turizminin Bolu’nun geleceği olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda da siz değerli federasyon başkanlarımıza Bolu’nun potansiyeli doğrultusunda, her türlü çalışma alanında hizmet vermeye hazır olduğumuzdan emin olun. Burada yapılacak kamplarda, Türkiye çapında düzenlenecek turnuvalarda, hatta uluslararası organizasyonlarda sizlere ev sahipliği yapmaya, her türlü desteği vermeye hazırız. Çünkü biz, spor turizminin Bolu’nun geleceği olduğunu düşünüyoruz. Bolu’nun sahip olduğu spor tesisleri, iklimi ve bol oksijenli havasıyla bunu hak ettiğini düşünüyoruz. Bu anlamda da Bolu’nun gelecekte hak ettiği yere ulaşacağına inanıyoruz” dedi.

“Lisanslı sporcularımız arttı”

Vali Baruş, Bolu gençliğinin gelecekte spora daha çok ilgi duyan, Türkiye’de, Avrupa’da daha büyük başarılara imza atacak bir nesil olmasını amaçladıklarını da belirterek, “Bunun için de okullarımızdaki çocuklarımızın spora yönelmesini çok önemsiyoruz. Bu anlamda yaptığımız çalışmalarla lisanslı sporcu sayısında önemli bir artış sağladık. Bu çalışmaları devam ettirerek, Bolu’da düzenlenen turnuva sayısını da arttırarak, Bolu’daki spor aşkını çok daha artırmak istiyoruz” diye konuştu.

“Geceleme sayısı artacak”

Bolu’nun termal ve sağlık turizmi tesis kapasitesini hızla artırdığına işaret eden Baruş, şunları söyledi:

“Gelecekte Bolu, Termal Turizm Merkezlerinden biri olacak. Bu potansiyeli sporda da değerlendirmemiz lazım. Karacasu’da tahsis etmiş olduğumuz alanda 550 yataklı termal otel ve spa merkezi yatırımımız başladı. İnşallah bu da tamamlandığında, ilimizin bu alanda önemli mesafe alacağını düşünüyoruz. Bugün Bolu, nüfus potansiyeli bakımından 300 bin nüfusa sahip ama Türkiye’nin şu anda geceleme sayısı bakımından 11’inci ili durumunda. Ama biz bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Tabii ki bunu ilk 10’un altına indirmek daha sonra da ilk 5’e sokmak amacındayız. Bizim şu anda turizm alanında 104 tesisimiz var, yatak sayımız 8 binler civarında. Yeni yapılan yatırımlarımızla kısa zamanda bunu 10 binin üzerine çıkaracağız. Bu turizm tesislerimizden 23 tanesi turizm belgeli ve bu turizm belgeli tesislerde 2016’da 490 bin gecelememiz var. 2016 yılındaki toplam geceleme ise yaklaşık 850 bin – 900 bin civarında. Yatırımlarla bu rakamlar artacak.”

Belediye Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu: “Biz bu sorumluluğa hazırız”

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ise konuşmasında, “Bugün Bolu, muhteşem doğamızla uyumlu örnek belediyecilik uygulamalarıyla, dünyada ‘Spor Şehri’ olma yolunda hızla ve emin adımlarla ilerliyor. Geldiğimiz noktada gururla söyleyebilirim ki Bolu, doğasıyla uyumlu off-road ve motocross parkurlarının yanı sıra, 3 bin kilometrelik treking rotaları ile de ister adrenalin ister huzur arasın, Türkiye’deki tüm doğa kaşiflerinin ilk adreslerinden biri durumunda. Bolu Belediyesi olarak Bolu’yu ulusal ve uluslararası turnuva ve organizasyonlarının merkezi ev sahibi yapmak en büyük hedeflerimizin başında yer alıyor. Mutlulukla ifade edebilirim ki Bolu, bu sorumluluğu alabilecek doğal platformlara, altyapı kapasitesine ve en önemlisi bilince ve sorumluluğa sahip bir şehir” değerlendirmesinde bulundu.

İl Spor Müdürü Ertem: “ 23 bin 906 lisanslı sporcumuz var”

Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem ise “Bolu Valiliği ve Bolu Belediyesi ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Bolu’da 31’i kadrolu olmak üzere, aktif olarak toplam 56 antrenör görev yapıyor. Tüm yaş gruplarına ve spor dallarına hitap etmek istiyoruz. 2017 Ekim ayı değerlendirmesine göre lisanslı sporcu sayımız, 8 bin 121’i kız olmak üzere 23 bin 906’ya ulaştı. Spor kenti olmak için biz hazırız. Yeni tesislerimizin tamamlanmasıyla çok sayıda spor dalına ev sahipliği yapabiliriz” bilgisini verdi.

Federasyon başkanları, bolu’nun projelerine tam not verdi

‘Spor Kenti Bolu’ toplantısına katılan spor federasyonu temsilcileri Başkan Yılmaz’ın Bolu’yu dünyada spor kenti arasına yerleştirecek alt yapı ve projelerine tam not verdi. Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan, “Hızlı düşünüp hızlı karar veren, pratik çözüm üreten Alaaddin Başkanımızın da neticelendirmesiyle olimpik bir hokey sahasını inşallah Bolu’ya 2018 yılı içinde kazandırmış olacağız” derken, dünya jimnastik literatürüne çifte burgulu hareketi ‘Çelen Hareketi’ olarak, ismiyle geçiren Bolulu Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen ise şunları söyledi:

“Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, malzemeden spor arazisine kadar Bolu’daki sporculara ne istersek verdi, tüm taleplerimizi karşıladı. Dolayısıyla ben zannediyordum ki bu bütün illerde de böyle. Bugün bir Federasyon Başkanı olarak, hiç de böyle olmadığını anladım. Bu nedenle Sayın Yılmaz’a sonsuz teşekkür ederim” dedi.

Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, “Başkan Yılmaz’ın vizyon projeleri ile Bolu’nun dünyada bir spor kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini görüyorum” derken, Binicilik Federasyonu Başkanı Atıf Bülent Bora, “Sayın Başkanım, projeleriniz ve samimi yaklaşımınızdan o kadar etkilendim ki, talebim değil ama dileğim var. Rabbim bütün illere sizin gibi Belediye Başkanı versin’ diye konuştu. Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar ise, “Sayın Yılmaz’ı dinledikten sonra bir kez daha anladım ki Bolu’nun turizm ve spor şehri olması çok doğru bir karar “ yorumunu yaptı.

Bolu’ya havaalanı geliyor

Federasyon yöneticileri, Başkan Yılmaz’ın hepsine ayrı ayrı sorduğu “Bolu’da kamp yapmanız ve uluslararası organizasyonlar düzenleyebilmeniz için ihtiyaçlarınız nelerdir?” sorusunda ortak talep “havaalanı” yanıtı oldu. Federasyon temsilcileri, yabancı sporcuların kendilerine en sık sorduğu sorunun, ‘Bolu’daki tesisler havaalanına ne kadar uzaklıkta’ olduğunu dile getirdiler. Başkan Yılmaz ise bu konuda, “Bolu’da halen üzerinde çalışmalarımızın sürdüğü iki havaalanı olacak. Küçük uçakların iniş kalkış yapabileceği havaalanını Bolu Belediyesi olarak 2018’de biz yapacağız. Diğer yandan Başbakanımızın söz verdiği havaalanı konusunda da yakın zamanda adım atılacağına inanıyoruz” yanıtını verdi.

Yılmaz, spor federasyonları temsilcilerine, ihtiyaç duydukları saha ve malzeme konusunda da tüm taleplerinin karşılanacağı sözünü de verdi.

Spor yazarları Bolu’daydı

Bolu Belediyesi, Spor Kenti Bolu tanıtımı organizasyonu kapsamında için İstanbullu spor yazarları da Bolu’daydı. Türkiye Gazetesi Köşe Yazarı Ömer Söztutan, Sabah Gazetesi Spor Yazarı Tuncay Kurtuluş, Akşam Gazetesi Spor Editörü ve Yazarı Orçun Özateş, Fanatik Gazetesi Spor Yazarı Yakup Çınar, Fanatik TV editörü Cemil Akosman, Yeni Şafak Spor Editörü ve Yazarı Abdülkadir Önder ve İHA İnternet Editörü-Spor Muhabiri Duygu Gecü’den oluşan ekip hem toplantıyı takip etti hem de Bolu’daki spor tesislerini gezdi.

Bolu Köroğlu Motor ve Doğa Sporları Merkezi’nde yer alan off-road pistini gezen spor yazarları Başkan Yılmaz’dan spor kenti hedefi ile ilgili bilgi aldı. Gazetecilere özel röportajlar da veren Yılmaz, Bolu’nun hedefi için destek istedi.

TRT ekibi de çekim yaptı

Bolu Belediyesi, hafta sonunda TRT Haber’de “Yapabilir misin”, TRT Spor’de “Doğadayız” adlı programları hazırlayan TRT ekibini de ağırladı. Yedigöller’de sonbaharın en güzel hallerini çeken ekip, Çakmaklar mevkiinde yer alan Bolu Köroğlu Motor ve Doğa Sporları Merkezi’nde spor yazarları ile birlikte off-road heyecanını da deneyimledi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı